Kako uzgojiti ciklu?

Kako uzgojiti ciklu?

 

Kažu da je ciklu vrlo jednostavno uzgojiti, a opet rijetko kome uspije baš onako kako treba. U čemu je „caka“?

Već pri samom odabiru sjemena treba pripaziti na sortu. Početna obrada tla ovisi o tome da li je sorta duguljastog ili okruglog korijena. Zato su uzdignute gredice najbolje rješenje za uzgoj ove biljke. Ali i tu je „caka“. Uzdignute gredice poznate su po tome da vrlo brzo gube vlagu, a s obzirom da cikla za pravilan rast traži umjerenu vlažnost, ne zaboravite na redovito zalijevanje. Naime, nedostatak vlage rezultirat će drvenastim i neupotrebljivim korijenom. Kada biljčice malo narastu i kada se počinje nazirati zadebljali korijen, dobro ih je okružiti malčem, jer će se na taj način zadržati prijeko potrebna vlaga.

Sa sjetvom ne treba žuriti. Ovisno o sorti i dužini vegetacije, u kontinentalnom dijelu sjetva traje od polovice travnja pa sve do polovice lipnja. Želite li svježu ciklu na tanjuru cijele sezone, sijte je svaka tri tjedna.

Sjeme se sije se na dubinu od 3 cm, a kada biljčice dosegnu 5 cm, potrebno ih je prorijediti na razmak od 2 do 3cm. Razlog tome je kako bi biljka dobila mjesta za širenje, jer će u protivnom korijen ostati sitan i neupotrebljiv. Kako biljke rastu, trebat će ih u više navrata prorjeđivati, sve dok korijen ne dosegne promjer od 10 cm. Ako vam je ovaj postupak zamoran i kompliciran, ili jednostavno nemate srca čupati zdrave biljke, razmislite o sjetvi „na traku“. Tim ćete načinom, osim na vremenu, uštedjeti i na sjemenu, jer neće biti nepotrebnog bacanja biljaka. A opet, počupane biljke nemojte baciti, iskoristite ih za salatu.

Plijevljenje je nužno, u svim fazama rasta, ponajviše jer će korov osim oduzimanja vlage, zasjenjivati usjev i samim time usporiti ili čak uništiti biljku. Prilikom plijevljenja treba pripaziti da se ne ošteti korijen, jer će to zaustaviti rast, dovesti do truljenja, ali i navući možebitne bolesti.

Ovisno o sorti, berba započinje već nakon 60 dana od nicanja biljke. Ustvari berba započinje kada god poželite, jer ova se biljka može koristiti u svim fazama rasta. Neki vole lišće na salatu, neki mlade cikle promjera svega 2-3 cm, a neki klasične okrugle cikle promjera od 10cm. U berbu krenite kada je lišće visine oko 15 cm, jer tada cikla ima najbolji okus.

JESTE LI ZNALI?

Korijen cikle sadrži najveću koncentraciju šećera od sveg korjenastog povrća.

KOLAČ OD CIKLE

Možda ne izgleda najljepše, ali volite li okus cimeta, ovaj će vas kolač, pomalo zemljastog okusa, natjerati da ove sezone napunite gredicu ciklom.

CIKLA KOLAČ

Sastojci

Tijesto:

  • 200g brašno
  • 2 žlice šećera
  • 100g maslaca
  • 1 jaje
  • 1 žličica soka od limuna

Fila:

  • 350g kuhane i oguljene cikle
  • 125ml slatkog vrhnja
  • 2 velika jaja
  • 175g šećera
  • 1 žličica cimeta
  • korica od 1 limuna

Zagrijte pećnicu na 200C.

Za tijesto pomiješajte brašno i šećer, pa dodajte maslac i nježno trljajte prstima dok ne dobijete smjesu koja podsjeća na krušne mrvice. U maloj posudi, pomiješajte jaje s limunovim sokom i dvije žlice vode. Dobivenu smjesu pomiješajte sa brašnom i šećerom, ako se tijesto čini previše suhim, dodajte više vode. Dobiveno tijesto zamotajte u prozirnu foliju i ostavite u hladnjaku 15 min da odmori. Tijesto razvaljajte na debljinu od oko 3 mm, pa ga položite u okrugli kalup za pečenje, ostavljajući da višak visi preko ruba. Preko tijesta položite papir za pečenje a njega napunite zrncima graha, riže ili leće. Pecite tijesto 15 min, zatim uklonite papir i pecite ga još 8-10 min, dok ne dobije lijepu žutu boju. Nakon pečenja oštrim nožem uklonite višak tijesta sa rubova kalupa.

Smanjite pećnicu na 180 ° C.

Za filu grubo nasjeckajte ciklu i dobro je štapnim mikserom pomiješajte sa slatkim vrhnjem u gusti pire. U drugoj zdjeli pomiješajte jaja i šećer, dodajte pire od cikle, cimet i limun, pa dobro promiješajte. Smjesu ulijte na pečeno tijesto i vratite u pećnicu na 30-40 min. Kolač je pečen dok je sredina file još uvijek „klimava“. Nakon pečenja kolač ostavite da se potpuno ohladi.