4. POGLAVLJE – SOBNO BILJE – SUPSTRATI
SVE ŠTO TREBATE ZNATI O SUPSTRATU ZA SOBNE BILJKE
Nije važno kakav supstrat koristite, zar ne? Pogrešno. Upravo je supstrat ono što čuva i njeguje vaše biljke. Iako će većina biljaka rasti u onome što im je dano, neće napredovati ako im se ne osigura odgovarajuće okruženje.
ŠTO JE ZAPRAVO SUPSTRAT ZA SOBNO BILJE?
Dostupna vrsta supstrata u vrtnim centrima uglavnom se sastoje od tri sastojka: tresetne mahovine (gusta baza supstrata), borove kore (rahli dio supstrata koji omogućuje protok zraka), perlita ili vermikulita (pahuljasti, vulkanski materijali koji također rahli tlo). Možete napraviti i svoju kombinaciju, ali dostupne mješavine odgovarat će potrebama velike većine biljaka.
KAKAV JE TO ORGANSKI SUPSTRAT ZA SOBNO BILJE?
Vjerojatno ste upoznati s terminom “organsko”. Ali kada je riječ o supstratu, naziv „organsko“ ima drugačije značenje. Klasični, konvencionalni supstrati za biljke u teglama steriliziraju se kako bi se uništile štetočine, ličinke, bakterije i drugi mikroorganizmi koji su se u njima nastanili. Stoga su bez „organske“ materije. Zatim se dodaju ključna hranjiva i minerali. Organski supstrati sadrže kompost, gnojivo i druge organske materijale, koji prirodno opskrbljuju hranjivim tvarima i mineralima. Organski supstrati ne sadrže pesticide i genetski proizvedene kemikalije. Iako su znatno skuplji, organski supstrati su bogatiji i ekološki prihvatljiviji od uobičajenih, klasičnih supstrata. Kada bolje razmislite, vrijedi potrošiti.
KAKO ODABRATI, PRIPREMITI I ODRŽAVATI ZEMLJU ZA SOBNE BILJKE
Sobne biljke koje se uzgajaju u posudama imaju ograničenu količinu zemlje koja se brzo iscrpljuje hranjivim tvarima. Supstrat odabran za ove biljke mora zadovoljiti potrebe svake vrste, posebno u pogledu fizičkih svojstava, ali i sadržaja hranjivih tvari i pH vrijednosti.
Vrlo je važno da supstrat u loncima održi svoju poroznost i propusnost što duže, da nije previše kompaktan nakon zalijevanja. To se vrlo efikasno rješava drenažnim slojem na dnu tegle.
Stupanj poroznosti supstrata mora biti:
– vrlo visok kod azalea, paprati, orhideja
– normalan za ljubičicu, begoniju, gardeniju
– srednji za kamelije, hortenzije, božićne zvijezde
– reducirane na palme, bršljan, četinjače
Sve sobne biljke su blago kisele, pa zahtijevaju supstrat s pH vrijednostima između 5-6,5. Takav supstrat je mješavina treseta, lišća i kore stabala. Većina supstrata za sobne biljke sadrži najmanje 1 dio treseta.
KAKO KONTROLIRATI POJAVU PLIJESNI U TEGLAMA
Iako pojam plijesni povezujemo s mračnim i vlažnim prostorijama, na žalost plijesan se pojavljuje i na površini supstrata oko sobnih biljaka. Primijetite li plijesan u ili na supstratu ili samim biljkama, odmah poduzmite mjere kako biste spriječili rizike po zdravlju, ali i oštećenju biljke.
Kako spriječiti plijesan:
- koristite zdravo i sterilno tlo za sve tek kupljene biljke ili prilikom presađivanja onih postojećih. Razmislite o korištenju komercijalnog supstrata za sobno bilje koji sadrži obilje hranjivih sastojaka za vaše kućne biljke
- izbjegavajte prekomjerno zalijevanje biljaka. Plijesan uspijeva u vlažnim uvjetima, pa će previše vode pomoći razvoju spora. U pravilu bi trebalo zalijevati biljke nakon što se gornjih 5 centimetara ili ¼ ukupnog volumena supstrata osuši.
- uklanjajte nečistoće poput uvelih listova s površine i redovito brišite prašinu ili prljavštinu s lišća. Ostavljanje organskog otpada na tlu može pružiti bolje okruženje za razvoj plijesni. Ne zaboravite obrezati i mrtve dijelove biljke
- Svojim biljkama osigurajte puno svijetla i ventilaciju. Sunčevo ili umjetno svjetlo su ključni ne samo za rast vaše biljke, nego i za odbijanje plijesni. Izvor strujanja zraka, poput ventilatora, omogućuje česticama u zraku da slobodno kruže oko biljke
Kako ukloniti plijesan:
- uz pomoć žlice uklonite sloj supstrata koji je zahvatila plijesan, te ga bacite. Ako se pojavila velika količina plijesni, najbolje je biljku presaditi
- nakon uklanjanja plijesni dobro je posipati cimet ili soda bikarbonu po površini supstrata kako ne bi došlo do ponovnog pojavljivanja plijesni.
- ako na biljci ima plijesni, odmah je uklonite. Uzmite papirnati ručnik, malo ga navlažite i počnite lagano brisati plijesan s lišća. Nakon svakog brisanja obavezno uzmite nov, čisti papirnati ručnik kako ne bi došlo do širenja spora plijesni. Odrežite sve listove na kojima je još uvijek vidljiv plijesan.
You must be logged in to post a comment.