Unesite ljekarnu u svoj dom

Unesite ljekarnu u svoj dom

Početak ljeta vrijeme je kada sve oko nas cvate. Ali, zašto uživati samo u pogledu na livade, kada vrlo jednostavno možemo tu ljepotu pretočiti u domaću ljekarnu. U ovom tekstu navodim dvije najčešće biljke po našim livadama, a to su gospina trava i stolisnik. Svima su dostupne, vrlo korisne, a nemaju nikakvih nuspojava. Pripravci se brzo i vrlo jednostavno pripremaju, pa vjerujem da ćete upravo zbog njihovih djelotvornih svojstava češće šetati livadama.

Pa krenimo redom…

GOSPINA TRAVA

Gospina trava, kantarion ili još znana kao pljuskavica ili ivanje zelje, ljekovita je biljka koja se koristi ponajviše radi eteričnih ulja koje sadrži. Ova biljka cvate od lipnja do kolovoza, a može se pronaći po suhim travnjacima, među grmljem, u svijetlim šumama, uz ceste i nasipe. Bere se kada je u punom cvatu, stabljike sa cvjetovima, dok se korijen ne dira.

 

ČAJ OD GOSPINE TRAVE

Čaj se koristi za liječenje lakših depresivnih stanja, ali i kod odvikavanja mokrenja u krevetu.2 pune čajne žličice suhe gospine trave dodamo u 250ml hladne vode, zakipimo i nakon par minuta ocijedimo. Pijemo 2 do 3 puta dnevno po jednu šalicu čaja.

 

ULJE GOSPINE TRAVE

Ulje je ljekovito sredstvo koje se koristi za brže zacjeljivanje rana i ublažavanje boli kod uganuća i iščašenja zglobova, te krvnih podljeva. Možemo ga pripremiti sami, iako je obično kvalitetnije ako ga možemo kupiti u ljekarni.

Za ½ litre ulja treba oko 25g svježih, rascvjetanih cvjetova koje zgnječimo te istresemo u staklenku. Mješavinu dobro promiješamo, te stavimo na toplo mjesto. U toj mješavini zbivaju se različita vrenja, koja zaršavaju nakon 3 do 5 dana, kada staklenku zatvaramo, stavljamo je na sunce, gdje ostaje dok ulje ne poprimi jasno crvenu boju. To traje obično oko 6 tjedana. Nakon tog vremena mješavinu procijedimo, te spremimo u dobro zatvorene staklenke.

Osim za vanjsku primjenu, ovo ulje možemo koristiti i za pospješivanje izlučivanja žuči i za umirenje preosjetljivog želuca. U tu svrhu pijemo ga 2 do 3 puta dnevno po jednu čajnu žličicu.

TINKTURA GOSPINE TRAVE

Tinktura od gospine trave koristi se za dezinfekciju rana.

10g suhe gospine trave prelijemo sa 50g 70%-tnog alkohola.

Nakon 10 dana tekućinu procijedimo i time je tinktura gotova za upotrebu.

NUSPOJAVE

Prilikom dugotrajnog uzimanja čaja ili ulja od gospine trave koža postaje preosjetljiva na sunce, pa se tijekom liječenja moramo kloniti sunčevih zraka. Nekih većih nuspojava, uzimate li pripravke u normalnim količinama, ne bi trebalo biti.

STOLISNIK

Stolisnik je još poznat pod nazivom hajdučka trava ili hajdučica. Najčešće se koristi za razne upale i otekline. Raste po livadama, travnjacima, uz putove i po poljima. Cvate od lipnja pa sve do studenog. Biljka se bere od lipnja pa do rujna i to tako da se reže dlan iznad zemlje. Ubrane biljke vežemo u snopiće i sušimo ih u sjeni.

Zbog eteričnog ulja i gorkih trava stolisnik se primjenjuje za poticanje teka, te liječenju želučanih i crijevnih tegoba. Eterično ulje koje sadrži azulen ima dezinfekcijsko djelovanje te dobro utječe na upale i smirivanje grčeva. Značajna količina kalija potiče rad bubrega, zbog čega je dobro stolisnik uvrstiti u čajne mješavine. Zaustavlja unutarnje i vanjsko krvarenje, zbog čega se koristi kod liječenja rana.

ČAJ OD STOLISNIKA

2 pune čajne žličice stolisnika prelijemo s 250ml kipuće vode i nakon 15 min ocijedimo. Pijemo topao čaj i to 2 do 3 šalice dnevno.

Za želučane, crijevne i žučne tegobe preporučljiva je čajna mješavina u omjeru: stolisnik 20%, kamilica 40%, metvica 40%. Priprema je ista kao prije opisana.

ULJE STOLISNIKA

Koristi se za njegu suhe kože, naročito one kojoj je potreba regeneracija, te za umirenje kožnih upala. Šaku cvjetova stolisnika prelijemo sa 1 dcl ulja, pustimo da zakipi 1 min, te ostavimo da se ohladi. Dobiveno ulje procijedimo i zatvorimo u bočicu. Dobiveno ulje možemo koristiti samo ili ga uz pčelinji vosak pripremiti kao kremu.

Brzo, jednostavno i vrlo korisno – to su odlike domaće ljekarne, a sve to je nadohvat ruke i potpuno besplatno. Zašto ne isprobati?